دانش فردا

طراحی وب و اشتغال

در این مقاله قصد داریم به بررسی زمینه های شغلی طراح وب در ایران بپردازیم، قطعاً در جامعه بی کار فعلی کشور دغدغه ی هر جوانی داشتن یک شغل مناسب با درامد کافی است اما بسیاری از جوانان ما متاسفانه تنها چشم به دستان دولت مردان دوخته اند و از توانایی های خو غافل می شوند، یکی از این توانایی ها می تواند طراحی وب باشد؛ هیچ کس نمی تواند بگوید که من نمی توانم طراح وب شوم و یا اینکه بگوید استعدادی در این زمینه ندارم. به جرات می توانیم بگوییم که هر کس که به کامپیوتر علاقه داشته باشد با چند ساعت مطالعه و دیدن فیلم های آموزش می تواند یک طراح وب شود.

اما برای زمینه های شغلی طراح وب از کجا شروع کنیم؟

در پاسخ باید بگوییم که شروع مهارت آموزی در این حوزه دوره مهارتهای هفتگانه است، البته اگر کسی آشنایی نسبی با ویندوز، اینترنت و نرم افزار ورد دارد هم کفایت می کند. شاید مهم ترین چیزی که شما لازم خواهید داشت آشنایی با اینترنت و روش جستجو در اینترنت است. بعد از آن شما می توانید با توجه بع علایق خودتان در یکی از دو حوزه مختلف طراحی وب شروع به کار کنید.

برنامه نویس یا طراح؟

شاید شما بارها و بارها شنیده اید که می گویند که فلان شخص برنامه نویس است و تصور کنید برای راه اندازی یک وب سایت ضروری است که برنامه نویسی یاد بگیرید، اگر این چنین تصوری در ذهن دارید سخت در اشتباهید! در دنیای امروز فناوری اطلاعات و ارتباطات  برنامه نویسی نقش بسیار خاص و مهندسی پیدا کرده است و معمولا در پروژه های بزرگ و جاهایی که نیاز به شخصی سازی است مورد استفاده قرار می گیرد. البته برنامه نویسان مجرب درسطح جهان پروژه هایی را به صورت عمومی و متن باز توسعه داده اند و به رایگان برای استفاده عموم قرار داده اند تا زندگی برای عموم مردم آسان تر شود و خودشان نیز دانش خود را روز به روز توسعه دهند. این پروژه های متن باز راه حل گسانی است که دانش کامپیوتر دارند ولی برنامه نویس نیستند.

سیستم های مدیریت محتوای رایگان یا اختصاصی؟

سیستم مدیریت محتوا در واقع یک سیستم نرم افزاری است که وظیفه دارد کار مدیریت و انتشار هر نوع محتوا را برای شما در سطح وب انجام دهد. این سیستم ها گاهی تحت شرایط خاص و برای کار منحصر به فردی توسط برنامه نویسان با هزینه های زیادی تولید می شوند.اما از آن جهت که ۹۰ درصد کار در تمام آنها مشترک است و شامل یکسری اعمال عمومی است نسخه های رایگان و متن باز زیادی از این سیستم ها تولید و عرضه شده اند.

شاید این سوال مطرح شود که منظور از کارهای مشترک و عمومی چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که هر انچه در اکثر وب سایت ها اتفاق می افتد شامل این کارهاست. برای مثال: عضویت، ورود، نوشتن مطلب و قراردادن عکس و فیلم. نکته دیگر قابل توجه در ارتباط با سیستم های مدیریت محتوای رایگان این است که آنها نیز قابلیت شخصی سازی را با صرف هزینه و زمان بسیار کمتر دارا هستند. پس اگر قصد دارید تازه شروع کنید پیشنهاد ما سیستم های رایگان و متن باز هستند.

وردپرس، جوملا یا دروپال؟

اگر قصد دارید شخصی سازی بیشتری انجام دهید بهترین انتخاب وردپرس است، وردپرس با داشتن افزونه های زیاد دست شما را برای ایجاد یک سایت تمام عیار باز می گذارد. اما انتخاب جوملا هم انتخاب بدی نخواهد بود گرچه افزونه های جوملا به فراوانی وردپرس نیست اما سیستم بسیار خوبی دارد و با صرف هزینه و زمان برنامه نویسی هر آنچه بخواهید در اختیارتان می گذارد. اما دروپال شاید برای ما ایرانی ها نام آشنایی نباشد یا حداقل کمتر کسانی در ایران جرات  ایجاد یک وب سایت با این سیستم مدیریت محتوای کهنسال را داشته باشند. افزونه های محدود، متخصصان برنامه نویس اندک برای این سیستم شاید بهترین دلیل برای انتخاب نکردنش باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*