دانش فردا

مشاغل ارزهای دیجیتال

در این مقاله می خواهیم به بررسی مشاغل ارزهای دیجیتال در ایران بپردازیم، شاید تا قبل از سال ۹۶ کمتر ایرانی بود که اسم ارز دیجیتال را شنیده بود و میدانست که این مفهوم چیست، اما با رشد چشم گیر ارزش بیت کوین که یکی از هزاران ارز دیجیتال در دنیاست تقریباً بسیاری از مردم با این مفهوم مختصر آشنایی پیدا کردند. تصور اینکه ارزش یک پول دیجیتال از چند دلار به چندین هزار دلار برسد شاید خیلی دور از ذهن بود اما این رشد چشمگیر در بیت کوین همه چیز را برهم زد. در این رابطه قسمتی از کتاب بیت کوین چیست را باهم مطالعه کنیم.

یک ضرب المثل در بازار بورس می گوید پول پادشاه است. بازار بورس احتمالا بزرگ ترین تجارت در طول تمام تاریخ است. در اکتبر ۲۰۰۹ یک شرکت هوادار بیتکون به نام «لیبرتی استاندارد» اولین نرخ ارز بیتگون را منتشر کرد و موفق شد هزینه مصرف برق کامپیوتر خودش را در یک دوره۳۰ روزه به تعداد بیتکوین که تولید کرده، تقسیم کند. قیمت آن ۱۳۰۹ بیتکوین به یک دلار بود. از «لیبرتی استاندارد » به خاطر ارزش گذاری بیش از حد برای پیتکوین انتقاد کردند.

چهار سال بعد در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۳، يک بيتكوين ۱۲۴۲ دلار بود؛ یعنی ۶/۱ میلیون بار بیشتر از دلار. قيمت یک بیتکوین برابر با یک اونس طلا بود. اگر کسی وقت می شد بیتکوین را ارزان بخرد (در واقع در دسامبر ۲۰۰۹ قیمت ۱۶۳۰بیت کوین یک دلار بوده) و گران بفروشد، می توانست دو میلیون برابر پول خودش درآمد داشته باشد. در حقیقت در طول چهار سال يک دلار به دو میلیون دلار تبدیل شد. شغل خوبیه اگه بتونید این رو پیدا کنید.

بعد از این مقدمه کوتاه برویم سراغ موضوع اصلی خودمان، ارز دیجیتال و اشتغال؛ خب اولین روش کسب درآمد و اشتغال ارزهای دیجیتال خرید و فروش آنهاست که البته از سویی نیازمندمطالعات دقیق بازار آنهاست از سویی هم به عقیده بسیاری از فعالان اقتصادی این شغل نوعی قمار است. چون ارز دیجیتال مثل دلار و طلا از اصول مشخصی پیروی نمی کند و ممکن است یک هک بزرگ باعث نابود شدن سرمایه شما و افت شدید ارز دیجیتال شود.

از طرف دیگر دولتها با وضع قوانین می توانند شما را در معرض آسیب شدید مالی قرار دهند، اما اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را هم ببینیم ممکن است همین عوامل که باعث سقوط ارزش ارز دیجیتال شوند باعث رشد آن شوند. مسئله دیگر در این نوع اشتغال محل خرید و فروش ارز است. این ارزها سکه و دلار نیستند که هر کاسب در ازای آنها پول یا کالا دهد، این ها یک فایل کد گزاری شده اند که زمان انتقال بعضی از آنها بیشتر از چندین ساعت است، و توسط هرکسی و در هرجایی قابل خرید و فروش نیستند. با این حال درون کشور ایران نیز صرافی های معتبری هستند که با پرداخت هزینه گزاف حاضرند ارز دیجیتال را از شما بخرند و یا به شما بفروشند. پس پرونده خرید و فروش ارز دیجیتال به عنوان یک شغل را در همین جا می بندیم تا شما خودتان تصمیم بگیرید.

روش دوم کسب درآمد از ارز دیجیتال استخراج آنها است، این روش قطعاً معزلات روش اول را هم داراست چون ارز استخراج شده نهایتاً باید فروخته شود تا هزینه های شما را تامین کند. اما قبل از رسیدن به آن مشکلات استخراج ارزهای دیجیتال در ایران مزایای خوبی هم دارد. یکی اینکه هزینه برق در ایران بسیار پایین است دوم اینکه با توجه به افزایش روز افزون قیمت دلار (کاهش ارزش پول ملی ما)و تاثیر مستقیم آن بر ارزهای دیجیتال، می توان خیالی آسوده داشت که لااقل در مقابل این بی ارزش شدن پول ملی ارزش سرمایه های شما حفظ شده است. این روش نیز مخاطرات و سختی های خود را دارد. این مقاله به طور مختصر به بررسی روشهای اشتغال وابسته به ارزهای دیجیتال پرداخته است،در مقاله های بعدی نحوه استخراج ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم نمود.

دیدگاه‌ها (0)

*
*