دانش فردا

کتاب شاهزاده و گدا اثر مارک تواین

کتاب شاهزاده و گدا اثر برجسته مارک تواین؛ نویسنده آمریکایی در سال ۱۸۱۸ چاپ شده است. کتاب شاهزاده و گدا روایتگر داستان دو شخصیت اصلی به نام‌های تام و ادوارد است که یکی از این دو شخصیت ولیعهد و دیگری گدایی بیش نیست.
هدف نویسنده از نگارش کتاب شاهزاده و گدا ازیک‌طرف انتقاد در خصوص فساد دربار انگلستان و از سویی دیگر فساد اخلاقی است که در میان مردمان تهی‌دست جامعه رواج یافته است. همچنین نویسنده سعی کرده تا از طریق نگارش این کتاب اعتراض خود را نسبت به اختلافات طبقاتی و نا عدالتی‌های اجتماعی آن دوران انگلستان به تصویر بکشاند.
نویسنده کتاب از زبانی طنزآلود و درعین‌حال تلخ و گزنده برای روایت داستان استفاده کرده است.

خلاصه‌ای از کتاب شاهزاده و گدا:

همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره شد کتاب شاهزاده و گدا در خصوص دو شخصیت به نام‌های ادوارد و تام است. ادوارد؛ ولیعهد انگلستان و در مقابل تام؛ پسربچه فقیر و یکی از افراد عادی شهر است. ادوارد و تام در دو خانواده کاملا متفاوت از هم اما در یک روز به دنیا آمده‌اند. داستان از جایی شروع می‌شود که ادوارد؛ ولیعهد انگلستان در حیاط قصر در حال بازی است که پسربچه فقیری که همان تام است، نظرش را جلب می‌کند و به همین ترتیب تام را به داخل قصر دعوت می‌کند.
ادوارد و تام پس از ساعاتی متوجه شباهت‌های خود با یکدیگر می‌شوند و به همین دلیل لباس‌های خود را با هم عوض می‌کنند، همین عامل سبب می‌شود که نگهبانان قصر ادوارد و تام را با یکدیگر اشتباه گرفته و ادوارد را از قصر بیرون کنند. با جابجا شدن این دو شخصیت فرصتی پیش می‌آید تا هر یک از آن‌ها در جایگاه دیگری قرار گرفته و زندگی را از دید یکدیگر تجربه کنند، به طوریکه تام مجبور است با سن کم خود بر روی تخت پادشاهی نشسته و با قوانین ابلهانه دربار سروکله بزند و در مقابل ادوارد برای پس گرفتن جایگاه خود در موقعیت‌های بسیار تاسف باری هم‌چون خوابیدن در کنار گوساله را از سر بگذارند. در نهایت داستان هر یک از شخصیت‌ها به جایگاه اصلی خود بازمی‌گردند… .

جهت خرید کتاب صوتی این اثر می توانید از اینجا اقدام کنید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*